Chata v Hatích

rekreační objekt architektonická studie Mníšek pod Brdy 2023

Na okraji lesa je navržená malá stavba, která je zevnitř větší než zvenčí. Rekreační chata pro mladý pár.

K chatě přicházíte po strmé křivolaké cestě lesem. Stojí na zahradě na okraji lesa, z které je krásný výhled na okolní pastviny. Zároveň je příjemně skrytá mezi stromy. Návrh pracuje s těmito hodnotami místa. Zároveň si klade za cíl vytvořit pohledově malou, nenápadnou stavbu, která nenaruší krajinu. Toho je docíleno rozdělením stavby na 3 celky. Klidovou část se sedlovou střechou, která je relativně uzavřená a poskytuje dostatek soukromí. Oproti ní je umístěný kubický blok s kuchyní a venkovní sprchou. Tyto dva objemy vymezují třetí prostor -terasu zastřešenou subtilní pultovou střechou bez dalších podpor. Ta je částečně uzavřená zasklením a stává se z ní zimní zahrada.

Dominantní částí stavby je klasická dřevěná chata se sedlovou střechou, která měřítkem odpovídá podobným stavbám.

Protiklad tradiční chatě tvoří kubická hmota kuchyně a venkovní sprchy. Mezi těmito objemy vzniká terasa pohledově krytá od sousedních objektů.

Zastřešením a zasklením terasy mezi objekty vzniká zimní zahrada, jejíž prosklení je orientováno jihozápadně do zahrady a severovýchodně na terasu s výhledem na přilehlé pastviny.

Interiér stavby nabízí různé atmosféry. Místy se prolíná s exteriérem. Jindy se jasně vymezuje a nabízí pouze cílené výhledy. Místem kde je nejvíce cítit prolnutí s exteriérem je zimní zahrada, která slouží jako hlavní pobytový prostor. Propojení s exteriérem není pouze pohledové. Do interiéru je vtažena i exteriérová fasáda z tmavě mořeného dřeva. Zimní zahradě dominuje krb s nízkým sezením. V protější stěně je vestavěná kuchyňská linka.

Klidová část má zcela odlišnou atmosféru. Je uzavřenější. Poskytuje tak dostatek soukromí. Vnitřní plochy stěn jsou opatřeny světlými dřevěnými obklady. V ložnici je navrženo jedno okno se sedacím parapetem a výhledem na pastvinu. Protější stěnu tvoří vestavné skříně. Ložnice je otevřená do krovu. Navazující část s koupelnou a vstupním zádveřím je zastropená. Vzniklé vložené patro slouží jako doplňkový spací prostor. Spacákovna.