Tradiční stavení pro současnost

Dům pro rodinu Rekonstrukce + nástavba spoluautoři exteriérů: Kryštof Peřestý, Jaroslav Vorlíček 2018

Statek najdete v jedné malé okrouhlé vesnici na Vysočině. Vesnička má jak se patří uprostřed návsi rybník a kapličku. Část návsi stoupá mírným jižním svahem, který místní využili pro své zahrádky se sady a domy si postavili až za nimi. Stejně je na tom i tento statek.

Nové řešení počítá s kompletním odstraněním stávajícího krovu. Nahradila jej jednoduchá moderní archetypální nástavba, která navazuje na barevné schéma původních hospodářských budov. Tato nástavba svou jednoduchostí ctí tradiční venkovský charakter statku. Svým pásovým oknem využívá atypické konfigurace vesnice, kde sady pohledově kryjí jednotlivá stavení od návsi a poskytuje výhledy přes koruny stromů na okolní střechy. Rodina tak zůstává součástí dění ve vesnici tak, jak si to přála.

Interiér

Dispoziční prostorové členění je dvougenerační. Počítá s novým samostatným vstupem ze dvora. Hned ze zádveří nabízí průhled schodištěm až do oblak. Otevřený prostor společenské části je dále zónován vkládanými prvky – koupelnou a kuchyňským ostrůvkem. Přírodní materiály v interiéru navazují na přírodu za okny.

Jasanová zašívárna s knihovnou nabízí výhled do korun sadů.

Kuchyňská linka je navržená do podoby velkého pracovního stolu s barovým sezení. Protiváhu mu zajišťuje jasanový kubus s vroubkovaným dřevěným obkladem, který pojímá koupelnu s toaletou, zašívárnu s knihovnou, rozkládacím lůžkem pro hosty a výhledem do sadu a v neposlední řadě také piano.