Chalupa ve Vysoké Lípě

rekonstrukce stavby architektonická studie 2022

Nevytváříme repliku historického domu. Vytváříme kvalitní vesnický dům, který čerpá inspiraci z místních tradičních řešení. Dům který zapadne do kontextu a nechá vyniknout památkově chráněné domy v okolí. Dům, který bude z dálky tradiční a z blízka nechá vyniknout současným kvalitním řemeslným detailům.

Rekonstruovaná stavba stojí na svahu s výhledem na Českosaské Švýcarsko. Obec Vysoká Lípa, ve které se nachází, je vesnickou památkovou zónou.

Původní stavba nevyhovuje provozně novému účelu. Tím je rekreace pro širší rodinu.

Na zahradě je navržen zahradní domek se saunou a venkovní kuchyní. Mezi ním a původní stavbou vnikl útulný pomyslný dvorek s terasou, stíněný stromem.

Původní stavba dostala kromě nového vnitřního uspořádání také novou fasádu s novými otvory. Větší okna jsou skryta ve fasádě.

Použité materiály – tmavé dřevo, bílá omítka a šablonová krytina – navazují na místní tradiční řešení

Dispozice

Provozní řešení stavby je rozděleno na dvě samostatné bytové jednotky. Každá má svůj osobitý charakter. První je v přízemí s dominantním krbem ve středu dispozice a velkým oknem ve světnici. Druhá je podkrovní se stropem otevřeným do krovu a děckou zašívárnou ve vloženém patře.

Dvorek

Stávající stavení je doplněno o zahradní domek s krbem. Domek je inspirovaný místními stodolami a je umístěný tak, aby mezi stavbami vznikl příjemný soukromý dvorek se stromem.

Interiér

Interiérem stavby prostupují solidní trvanlivé materiály. Dřevem opláštěné tmavě mořené stěny kontrastují s bílými omítkami a bělenou dubovou podlahou. Celek doplňují barevné solitéry.

Na stěny se promítá mihotavé světlo krbu.

Interiér je navržený tak, aby v tradičním venkovském stavení poskytnul současný uživatelský standard a uchoval si svůj neokázalý šarm.