V HLAVNÍ ROLI PŘEKLIŽKA

rekonstrukce Praha Vršovice spoluautoři: Kryštof Peřestý, Jaroslav Vorlíček 2017

O návrh rekonstrukce prostorného bytu v horní části Vršovic, kde je město tvořeno bloky a náměstíčky nás požádala mladá rodina s právě narozenou dcerkou. Byt měl své charisma podpořené dobovými detaily, poctivými parketovými podlahami, původními dveřmi, špaletovými okny a vysokými stropy. To jsou hodnoty, které byly v návrhu uchovány a dále rozvíjeny.

K návrhu dispozice jsme přistupovali citlivě tak, aby si zachovala svůj historický charakter, pro který si klient byt zakoupil. Stěžejním bodem návrhu je přepracování vstupních prostor a zvětšená obytná kuchyň. Ta dostala do vínku velký zakázkový jídelní stůl a prostornou kuchyňskou linku. Hala ve středu dispozice se zhostila funkce promítací místnosti s velkou knihovnou a gramofonem. Toaleta byla pro získání více prostoru sdružena s koupelnou. Díku tomu se našlo místo pro pračku i sušičku, které jsou schované ve skřínce pod umyvadlem. Obývacímu pokoji dominuje nika s oknem, kterou vyplňuje lavice s knihovničkou. Odtud je výhled do korun stromů na ulici.

průhled od vstupu

přepracovaná vstupní hala

novým srdcem bytu je jídelní stůl

Použité materiály reflektují dobové charisma bytu. V zádveří a před kuchyňskou linkou je použita dlažba kladená na „na stromeček“, která přirozeně navazuje na parketové podlahy v ostatních místnostech. Na míru navržený nábytek a jeho barevnost reflektuje zálibu klienta v československém nábytku a skle z 20. století. Navržený zakázkový nábytek jim tvoří důstojné pozadí a nechává designové kousky vyniknout.

Hala ve středu dispozice se zhostila funkce promítací místnosti s velkou knihovnou a gramofonem ze kterého se může příjemná hudba rozléhat po celém bytě.

Pastelové barvy v odstínech modré, žluté a růžové se odkazují na bruselský styl. Výrazným prvkem v interiéru jsou svítidla. Původní skleněná doplňují nová z téhož materiálu od českých designérů. Dominantním materiálem se stala březová překližka, která byla u designérů v 30. letech velmi oblíbená.