Modernistický byt v Bubenči

rekonstrukce architektonická studie + projekt Praha Bubeneč 2021

Zevrubná rekonstrukce bytu, který vznikl sloučením dvou menších bytových jednotek se soustředí na využití potenciálu atypicky řešeného domu z roku 1930.

Dům disponuje flexibilní skeletovou konstrukcí ze železobetonu. To umožnilo vytvořit zcela nové provozní řešení s přirozeně plynoucím prostorem, které nenásilně člení byt na společenskou a soukromou část. Dispozice se obtáčí kolem velkého centrálního světlíku, který osvětluje provozní místnosti ve středu bytu a ústí do obytného prostoru s krásnými velkými okny a výhledem do korun stromů v ulici.

Návrh kombinuje základní tělesa – kvádry a válce – se kterými pracovali modernisté v době vzniku stavby. Místy se inspiruje i prvky nautického funkcionalismu. Tuto estetiku dále rozvíjí živými barvami v kombinaci žluté, modré a červené, které jsou typické pro rannou moderní architekturu.

Koupelna se stává součástí fluidního prostoru a je vytvořená rozšířením chodby obtáčející se kolem centrálního světlíku. Tu zakončuje půloválný sprchovým koutem. Zvýšená podlaha umožňuje vedení zdravotechnických instalací a jejich napojení na domovní rozvody. Přirozené světlo přivádí světlík skrz velké francouzské okno. Prostor lze uzavřít rozměrnými posuvnými dveřmi.